Recirculating Chillers
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (1)
- (16)
- (2)
- (31)
- (30)
- (11)
- (3)
- (12)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (23)
- (1)
- (7)
- (1)
- (11)
- (4)
- (5)
- (5)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (7)
- (29)
- (40)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (34)
- (8)
- (1)
- (9)
- (4)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (60)
- (1)
- (15)
- (65)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (18)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (13)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (16)
- (31)
- (30)
- (11)
- (1)
- (9)
- (17)
- (3)
- (1)
- (82)
- (63)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ TSC Series TSC260 Standard Temperature Range Recirculating Chillers, 400/460 V
The TSC Series TSC260 Standard Temperature Range Recirculating Chillers - Heavy-duty, high capacity chiller engineered for precision temperature control in demanding industrial processes, featuring low-GWP refrigerants and optimized thermal stability for large pilot systems and process applications
| Shipping Weight (Metric) | 283.4 kg |
|---|---|
| Electrical Requirements | 400/460 V |
| Warranty | 2 Years |
| External Circulation | External Circulation Only |
| Capacity (English) | 14.3 gal. |
| Refrigerant | R454B (GWP: 466, ODP: 0) |
| Capacity (Metric) | 54.1 L |
| Controller Type | LCD Multi-line Alphanumeric Display |
| Color | White |
| Communications | RS485, Modbus, Analog I/O |
| Temperature Stability | ±0.1°C |
| Green Features | Water-cooled condenser options and Low-GWP refrigerants |
| Temperature (Metric) Maximum | 40°C |
| Cooling Capacity | Up to 26000 W (60 Hz); 21580 W (50 Hz) |
| Ambient Temperature | 10°C to 40°C (50°F to 104°F) |
| Type | Recirculating Chiller |
| Voltage | 400/460 V |
| Model | TSC260 |
| Frequency | 50 or 60 Hz |
| Temperature Range | 5°C to 40°C (41°F to 104°F) |
| Weight (English) | 565 lb. |
| Certifications/Compliance | cETLus, CE, UKCA, RCM, KC |
| Shipping Weight (English) | 625 lb. |
| Weight (Metric) | 256.2 kg |
Thermo Scientific™ TSC Series TSC210 Extended Temperature Range Recirculating Chillers
The TSC Series TSC210 Extended Temperature Range Recirculating Chillers - Heavy-duty, high capacity chiller engineered for precision temperature control in demanding industrial processes, featuring low-GWP refrigerants and optimized thermal stability for large pilot systems and process applications.
| External Circulation | External Circulation Only |
|---|---|
| Capacity (English) | 14 gal. |
| Refrigerant | R454B (GWP: 466, ODP: 0) |
| Controller Type | LCD Multi-line Alphanumeric Display |
| Cooling Capacity | Up to 21000 W (60 Hz); 17430 W (50 Hz) |
| Voltage | 208/230 V, 200/220 V |
| Certifications/Compliance | cETLus, CE, UKCA, RCM, KC |
| Shipping Weight (English) | 575 lb. |
| Weight (Metric) | 233.6 kg |
| Shipping Weight (Metric) | 260.8 kg |
| Electrical Requirements | 208/230 V, 200/220 V |
| Warranty | 2 Years |
| Heating Capacity | 6 kW @ 230V/3-phase |
| Capacity (Metric) | 53 L |
| Color | White |
| Communications | RS485, Modbus, Analog I/O |
| Temperature Stability | ±0.1°C |
| Green Features | Water-cooled condenser options and Low-GWP refrigerants |
| Temperature (Metric) Maximum | 90°C |
| Dimensions (D x W x H) | 34.6 x 36.5 x 53.1 in. (87.9 x 92.7 x 134.9 cm) |
| Ambient Temperature | 10°C to 40°C (50°F to 104°F) |
| Type | Recirculating Chiller |
| Model | TSC210 |
| Frequency | 50 or 60 Hz |
| Temperature Range | -5°C to +90°C (23°F to 194°F) |
| Weight (English) | 515 lb. |
BUCHI Recirculating Chillers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
BUCHI Recirculating Chillers are easy to use and designed for use with Rotavapors, SyncorePlus, Multivapor, Kjeldahl systems, Extraction systems, and other suppliers' similar products.
Thermo Scientific™ TSC Series TSC16 Standard Temperature Range Air-Cooled Recirculating Chillers
The TSC Series TSC16 Standard Temperature Range Recirculating Chillers - Versatile, small capacity chiller with low-GWP refrigerants delivering efficient thermal performance and precision temperature control for a wide range of laboratory instruments
| Shipping Weight (Metric) | 118.4 kg |
|---|---|
| Warranty | 2 Years |
| External Circulation | External Circulation Only |
| Capacity (English) | 1.5 gal. |
| Refrigerant | R1234yf (GWP: 4, ODP: 0) |
| Capacity (Metric) | 5.7 L |
| Controller Type | LCD Multi-line Alphanumeric Display |
| Color | White |
| Communications | RS485, Modbus, Analog I/O |
| Temperature Stability | ±0.1°C |
| Green Features | Water-cooled condenser options and Low-GWP refrigerants |
| Temperature (Metric) Maximum | 40°C |
| Cooling Capacity | Up to 1550 W (60 Hz); 1280 W (50 Hz) |
| Dimensions (D x W x H) | 32 x 14.2 x 30.5 in. (81 x 36 x 77.5 cm) |
| Ambient Temperature | 10°C to 40°C (50°F to 104°F) |
| Type | Recirculating Chiller |
| Condenser Type | Air-cooled |
| Model | TSC16 |
| Frequency | 50 or 60 Hz |
| Temperature Range | 5°C to 40°C (41°F to 104°F) |
| Weight (English) | 211 lb. |
| Certifications/Compliance | cETLus, CE, UKCA, RCM, KC |
| Shipping Weight (English) | 261 lb. |
| Weight (Metric) | 95.7 kg |
Thermo Scientific™ TSC Series TSC210 Extended Temperature Range Recirculating Chiller
The TSC Series TSC210 Extended Temperature Range Recirculating Chillers - Heavy-duty, high capacity chiller engineered for precision temperature control in demanding industrial processes, featuring low-GWP refrigerants and optimized thermal stability for large pilot systems and process applications.
| External Circulation | External Circulation Only |
|---|---|
| Capacity (English) | 14 gal. |
| Refrigerant | R454B (GWP: 466, ODP: 0) |
| Controller Type | LCD Multi-line Alphanumeric Display |
| Cooling Capacity | Up to 21000 W (60 Hz); 17430 W (50 Hz) |
| Voltage | 400/460 V |
| Certifications/Compliance | cETLus, CE, UKCA, RCM, KC |
| Shipping Weight (English) | 575 lb. |
| Weight (Metric) | 233.6 kg |
| Shipping Weight (Metric) | 260.8 kg |
| Electrical Requirements | 400/460 V |
| Warranty | 2 Years |
| Heating Capacity | 22.5 kW @ 460V |
| Capacity (Metric) | 53 L |
| Color | White |
| Communications | RS485, Modbus, Analog I/O |
| Temperature Stability | ±0.1°C |
| Green Features | Water-cooled condenser options and Low-GWP refrigerants |
| Temperature (Metric) Maximum | 90°C |
| Dimensions (D x W x H) | 34.6 x 36.5 x 53.1 in. (87.9 x 92.7 x 134.9 cm) |
| Ambient Temperature | 10°C to 40°C (50°F to 104°F) |
| Type | Recirculating Chiller |
| Model | TSC210 |
| Frequency | 50 or 60 Hz |
| Temperature Range | -5°C to +90°C (23°F to 194°F) |
| Weight (English) | 515 lb. |
Thermo Scientific™ TSC Series TSC90 Extended Temperature Range Recirculating Chillers
The TSC Series TSC90 Extended Temperature Range Recirculating Chillers - Reliable, mid-capacity chiller with advanced thermal controls and low-GWP refrigerants for high performance thermal management workflows and process cooling applications
| Width (English) | 18 in. |
|---|---|
| External Circulation | External Circulation Only |
| Capacity (English) | 3 gal. |
| Refrigerant | R454C (GWP: 148, ODP: 0) |
| Controller Type | LCD Multi-line Alphanumeric Display |
| Width (Metric) | 45.7 cm |
| Cooling Capacity | Up to 9000 W (60 Hz); 7470 W (50 Hz) |
| Voltage | 208/230 V, 200/220 V |
| Certifications/Compliance | cETLus, CE, UKCA, RCM, KC |
| Shipping Weight (English) | 375 lb. |
| Weight (Metric) | 147.4 kg |
| Shipping Weight (Metric) | 170.1 kg |
| Electrical Requirements | 208/230 V, 200/220 V |
| Warranty | 2 Years |
| Heating Capacity | 6 kW @ 230V/3-phase |
| Capacity (Metric) | 11.3 L |
| Color | White |
| Communications | RS485, Modbus, Analog I/O |
| Temperature Stability | ±0.1°C |
| Green Features | Water-cooled condenser options and Low-GWP refrigerants |
| Temperature (Metric) Maximum | 90°C |
| Ambient Temperature | 10°C to 40°C (50°F to 104°F) |
| Type | Recirculating Chiller |
| Model | TSC90 |
| Frequency | 50 or 60 Hz |
| Temperature Range | -5°C to +90°C (23°F to 194°F) |
| Weight (English) | 325 lb. |
Thermo Scientific™ TSC Series TSC66 Extended Temperature Range Recirculating Chillers
The TSC Series TSC66 Extended Temperature Range Recirculating Chillers - Reliable, mid-capacity chiller with advanced thermal controls and low-GWP refrigerants for analytical platforms and process cooling applications
| Shipping Weight (Metric) | 163.3 kg |
|---|---|
| Electrical Requirements | 208/230 V, 220/230 V |
| Warranty | 2 Years |
| Heating Capacity | 3 kW @ 230V |
| External Circulation | External Circulation Only |
| Capacity (English) | 3 gal. |
| Refrigerant | R454C (GWP: 148, ODP: 0) |
| Capacity (Metric) | 11.3 L |
| Controller Type | LCD Multi-line Alphanumeric Display |
| Color | White |
| Communications | RS485, Modbus, Analog I/O |
| Temperature Stability | ±0.1°C |
| Green Features | Water-cooled condenser options and Low-GWP refrigerants |
| Temperature (Metric) Maximum | 90°C |
| Cooling Capacity | Up to 6600 W (60 Hz); 5470 W (50 Hz) |
| Ambient Temperature | 10°C to 40°C (50°F to 104°F) |
| Type | Recirculating Chiller |
| Voltage | 208/230 V, 220/230 V |
| Model | TSC66 |
| Frequency | 50 or 60 Hz |
| Temperature Range | -5°C to +90°C (23°F to 194°F) |
| Weight (English) | 310 lb. |
| Certifications/Compliance | cETLus, CE, UKCA, RCM, KC |
| Shipping Weight (English) | 360 lb. |
| Weight (Metric) | 140.6 kg |
Cytiva GLOBAL LIFE SCIENCES SOLUTIONS USA LLC
NC3966421 PD2 POWDER BAG HARDWARE GASKET
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermo Scientific THERMO ASHEVILLE 3P
NC3987487 SX50086FA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermo Scientific RECIRCULATING CHILLER
Recirculating Chiller
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermo Scientific TF100 B W 208/60/3
NC3668791 TF100 B W 208/60/3
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermo Scientific THERMO ASHEVILLE 3P
NC3980370 TF75DA208/60/3P5ADFCR
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
THERMO ASHEVILLE 3P TF9 B A AIR COOLED CHILLER
NC2586813 TF9 B A AIR COOLED CHILLER
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermo Scientific THERMO ASHEVILLE 3P
NC3987488 TSX60086FA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermo Scientific THERMO ASHEVILLE 3P
NC3937711 THERMO 50156334
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More